NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

PRACA BRZEŹCE - NAJNOWSZE OFERTY

aktualnie brak ofert pracy w miejscowości: Brzeźce

OFERTY PRACY BRZEŹCE OKOLICE

Operator Maszyn/Pracownik produkcji
zawód: operator maszyn rodzaj: praca stała
Bielsko-Biała
2017-10-17
Specjalista ds. pozyskiwania klientów
zawód: handlowiec rodzaj: praca stała
Manager restauracji
zawód: manager rodzaj: praca stała
Pszczyna
2017-10-11
KONSTRUKTOR – ELEKTRONIK, PROGRAMOWANIE µC
zawód: konstruktor rodzaj: praca stała
Tychy
2017-10-19
Pracownik z doświadczeniem w pracy na produkcji
zawód: pracownik produkcji rodzaj: praca tymczasowa

Brzeźce ? wieś w Polsce znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Pszczyna.

Brzeźce po raz pierwszy zostały wzmiankowane w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1326 pod nazwą Breze, z dodatkowym komentarzem, że miejscowy proboszcz imieniem Conradus nie płaci podatku i jest ekskomunikowany.

Warto wspomnieć o tym, że w miejscowości był silny opór armii niemieckiej w Kampanii Wrześniowej (bitwa pszczyńska). Niemcy, którzy nacierali z kierunku Pawłowic, zostali powstrzymani przez opór Wojska Polskiego oraz ostrzał artyleryjski kierowany z wieży miejscowego kościoła. Ostrzał niemiecki uszkodził wieżę, gdyż właśnie tam był dobry punkt orientacyjny. Ten opór pozwolił Armii Kraków zyskać na czasie i zająć dogodne pozycje w Pszczynie.

Brzeźce są jedną z najstarszych wsi Ziemi Pszczyńskiej. Funkcjonuje tu ośrodek zdrowia i kultury, w którym znajduje się sala z funkcjonalnym zapleczem gastronomicznym, biblioteka, ośrodek zdrowia, przedszkole, biuro sołtysa, szatnie dla sportowców LKS, centrala telefoniczna dla 3 sołectw oraz biuro MOPS. Na terenie wsi działa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Istnieje tu także Szkoła Podstawowa nr 19, wraz z przedszkolem.

Na terenie wsi znajduje się zbiornik łącki, a także tędy przepływa rzeka Pszczynka, która jest bardzo popularna dla wielu wędkarzy. Nad brzegami zbiornika łąckiego odpoczywają mieszkańcy z okolic Jastrzębia, Żor, Pawłowic, czy Mikołowa. Znajduje się tui także spora ilość ścieżek rowerowych i pieszych. W  Brzeźcach działają: LKS, Zespół śpiewaczy "Brzeźczanie", Związek Pszczelarski, KGW, Związek emerytów i rencistów, Kółko Rolnicze, które wzmacniają kulturę i sławią miejscowość.

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2017